پلتفرم ابری؛ بستری پویا برای پذیرش خلاقیت‌های کدنویسان و برنامه‌‌نویسان

برنامه‌نویسان نیاز دارند همه تمرکز خود را روی کدنویسی بگذارند، نه ساخت و نگهداری زیرساخت‌ها. به همین دلیل پلتفرم ابری نزد برنامه‌‌نویسان بسیار محبوب است. کاربران پلتفرم ابری از طریق زیرساخت میزبان که ارائه‌دهنده خدمات ابری است، می‌‌‌توانند از طریق مرورگر وب به یک بستر توسعه نرم‌‌‌افزار دسترسی پیدا کنند. دسترسی آسان به مجموعه ابزارهای توسعه به معنای این است که برنامه‌‌نویسان بی‌‌‌دغدغه به کدنویسی بپردازند و کسب‌‌و‌کارها نیز می‌‌‌توانند به سرعت برنامه‌‌‌های جدید را به کار گیرند.

به نظر می‌‌‌رسد این میدان، شرایط عادلانه‌‌ای برای عملکرد بهینه هر دو طرف باشد، اما یافتن استعدادهای برتر با مجموعه مهارت‌‌‌های رایانش ابری و تجربه و مهارت کافی هنوز دشوار است. یادگیری نحوه تجزیه و تحلیل، ارزیابی و طراحی راه‌‌‌حل‌‌‌های رایانش ابری نیاز به درک اساسی مولفه‌‌‌های مختلفی دارد که معمولاً در راه‌‌‌حل‌‌‌های رایانش ابری استفاده می‌‌‌شود.

انواع متداول پیشنهادهای رایانش ابری شامل موارد زیر است:

• زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS) یا زیرساخت ابری

• نرم‌‌‌افزار به عنوان سرویس (SaaS) یا وب سرویس‌‌‌های ابری

• بستر‌‌‌های نرم‌‌‌افزاری به عنوان سرویس (PaaS) یا پلتفرم ابری

پلتفرم ابری می‌‌‌تواند یک شرکت را به سطح بالاتری برساند، زیرا به سازمان‌ها امکان می‌‌‌دهد فرایندهای Backend را به صورت خودکار انجام دهند و بلوک‌‌‌های سازنده لازم را برای پاسخگویی به تقاضا فراهم می‌‌‌کند. اما پلتفرم ابری دقیقاً چیست؟ چه مزایایی به سازمان می‌‌‌دهد؟ با چه چالش‌‌هایی ممکن است روبه‌‌رو شود؟

پلتفرم ابری دقیقا چیست؟

پلتفرم ابری یک سرویس رایانش ابری است که از مجازی‌سازی برای ارائه یک بستر توسعه برنامه به توسعه‌دهندگان یا سازمان‌‌ها استفاده می‌‌‌کند. این پلتفرم شامل محاسبات، حافظه، ذخیره‌‌سازی، پایگاه داده و سایر خدمات توسعه برنامه‌‌ها است. از راه‌‌‌حل‌‌‌های پلتفرم ابری می‌‌‌توان برای توسعه نرم‌‌‌افزاری برای استفاده داخلی و یا ارائه شده برای فروش استفاده کرد.

فناوری پلتفرم ابری زیرساخت‌‌‌های مجازی یک شرکت را ارائه می‌‌‌دهد؛ مانند مراکز داده، سرورها، تجهیزات ذخیره‌‌سازی و شبکه، به علاوه یک لایه میانی نرم‌‌‌افزار دارد که شامل ابزارهایی برای ساخت برنامه‌‌‌ها است. البته، رابط کاربری نیز بخشی از قابلیت‌هایی است که می‌تواند ارائه شود.

مشتریان می‌‌‌توانند پلتفرم ابری را در یکی از سه مدل مختلف استقرار ابر به شرح زیر استقرار دهند:

ابر خصوصی: این بستر توسعه بر اساس زیرساخت‌‌هایی است که برای استفاده انحصاری توسط یک سازمان منفرد متشکل از چندین مصرف‌‌‌کننده فراهم شده است. این زیرساخت ممکن است توسط سازمان، شخص ثالث یا ترکیبی متعلق به آن باشد و نزد آن‌‌‌ها اداره شود و ممکن است در محل یا خارج از آن وجود داشته باشد.

ابر عمومی: این بستر توسعه بر اساس زیرساخت‌‌‌هایی است که برای استفاده توسط چندین سازمان (همچنین به عنوان مدل چند مستاجر شناخته می‌‌‌شود) تهیه شده است. این زیرساخت‌‌‌ها ممکن است توسط یک سازمان تجاری، دانشگاهی یا دولتی یا ترکیبی تحت مالکیت چند مالک، مدیریت و اداره شوند یا در محل ارائه دهنده ابر وجود داشته باشند.

ابر ترکیبی: این پلتفرم توسعه هم در ابر عمومی و هم در ابر خصوصی ساخته شده است. این دو مدل ابری موجودیتی منحصر به فرد دارند، اما به وسیله فناوری استاندارد یا انحصاری که قابلیت حمل داده و برنامه را فراهم می‌‌‌کند، به هم متصل شده‌اند. از ابر ترکیبی به ندرت برای راه‌‌‌حل‌‌‌های پلتفرم ابری استفاده می‌‌‌شود.

مزایای فناوری پلتفرم ابری

پلتفرم ابری به دو دلیل بسیار اساسی برای مشاغل کوچک و شرکت‌‌‌های نوپا به خوبی کار می‌‌‌کند. اول، مقرون به صرفه است و به سازمان‌‌‌های کوچک‌تر اجازه می‌‌‌دهد بدون نگرانی درباره قیمت‌ها و هزینه‌های احتمالی به منابع پیشرفته دسترسی پیدا کنند. اکثر شرکت‌‌‌های کوچک هرگز نتوانسته‌‌‌اند محیط توسعه قوی را در محل ایجاد کنند، بنابراین پلتفرم ابری راهی برای تسریع در توسعه نرم‌‌‌افزار فراهم می‌‌‌کند. دوم، به شرکت‌ها این امکان را می‌‌‌دهد تا بدون نگرانی درباره حفظ زیرساخت‌های اساسی، روی آنچه در آن تخصص دارند تمرکز کنند.

مزایای دیگر پلتفرم ابری شامل موارد زیر است:

مقرون به صرفه: نیاز به خرید سخت‌افزار یا پرداخت هزینه در زمان خرابی ندارد.

صرفه جویی در وقت: نیازی به صرف وقت برای تنظیم یا نگهداری ندارد.

سرعت در بازار: می‌‌‌توانید توسعه و ایجاد برنامه‌‌‌ها را تسریع بخشید.

مطمئن برای پیشرفت‌‌‌های آتی: دسترسی به پیشرفته‌ترین مرکز داده، سخت‌افزار و سیستم‌عامل‌ها.

افزایش امنیت: ارائه‌دهندگان پلتفرم ابری سرمایه‌گذاری زیادی در فناوری و تخصص امنیتی دارند.

مقیاس پویا: می‌‌‌توانید به سرعت ظرفیت را در زمان‌‌‌های اوج افزایش دهید و در صورت لزوم آن را کاهش دهید.

راه‌‌‌حل‌‌‌های سفارشی: ابزارهای عملیاتی در دسترس برنامه‌‌نویسان است تا توسعه‌دهندگان بتوانند نرم‌‌‌افزارهای سفارشی خود را ایجاد کنند.

انعطاف‌پذیری: به کارمندان اجازه می‌‌‌دهد از هرجایی وارد سیستم شوند و روی برنامه‌‌‌ها کار کنند.

چالش‌‌‌های پیش روی پلتفرم ابری

در هر تعاملی همیشه چالش‌‌هایی برای دو طرف وجود دارد. اگرچه فکر کردن به پلتفرم ابری آسان است، اما چالش‌هایی نیز وجود دارد. برخی از این موانع به راحتی نکاتی مثبت به حساب می‌‌‌آیند. با برنامه‌ریزی و آمادگی پیشرفته پلتفرم ابری می‌‌‌توان چالش‌‌‌ها را به فرصت تبدیل کرد و بر دیگران غلبه کرد.

چالش‌‌‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

وابستگی فروشنده: بسیار به قابلیت‌‌‌های فروشنده بستگی دارد.

خطر قفل شدن: ممکن است مشتریان در یک زبان، رابط کاربری یا برنامه‌ای که دیگر نیازی به آن ندارند قفل شوند.

سازگاری: اگر از پلتفرم ابری همراه با سیستم عامل‌‌‌های توسعه موجود استفاده شود، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.

خطرات امنیتی: ارائه‌دهندگان پلتفرم ابری زیرساخت‌‌‌ها و سیستم عامل را امن می‌‌‌کنند و کسب‌وکارها نیز مسئول امنیت برنامه‌‌هایی‌اند که ایجاد می‌‌‌کنند.

پیاده‌سازی پلتفرم ابری

قبل از تصمیم گیری برای شروع به کار با یک محصول پلتفرم ابری، طرفداران این فناوری باید از قبل برنامه‌ریزی‌‌هایی داشته باشند. به عنوان مثال، ایجاد سوئیچ به پلتفرم ابری در حالی که در وسط یک پروژه بزرگ قرار دارد، می‌‌‌تواند منجر به تاخیر در این فرایند شود. اطمینان حاصل کنید که با اجرای پلتفرم ابری در بین راه‌اندازی‌ها، به ضرب‌الاجل‌‌‌های خود رسیده‌اید.

علاوه بر این، تغییرات گردش کار قطعاً اتفاق می‌‌‌افتد. هنگامی که یک پلتفرم ابری مستقر شد، متخصصان فناوری اطلاعات وظیفه دارند اطمینان حاصل کنند که همه سرعت تغییر و درک روند جدید را دارند. سرانجام، حفظ یک ارتباط نزدیک با ارائه دهنده ابر خود برای پشتیبانی مداوم، همکاری و ارتباطات کلیدی است.

تفاوت پلتفرم ابری در مقابل زیرساخت ابری و وب سرویس‌‌‌های ابری چیست؟

پلتفرم ابری اساساً یک لایه بین زیرساخت ابری و نرم‌‌‌افزارهای مبتنی بر ابر است. زیرساخت ابری فقط زیرساخت پردازش اطلاعات را برای یک شرکت فراهم می‌‌‌کند، اما پلتفرم ابری با ارائه انواع ابزارهای مورد نیاز برای ایجاد برنامه‌ها، آن‌‌‌ها را توسعه می‌‌‌دهد یا به توسعه آن‌‌‌ها کمک می‌‌‌کند. در همین حال، API‌‌‌ها یا وب سرویس‌‌‌های ابری نرم‌‌‌افزارهایی آماده برای استفاده‌‌‌اند که از طریق اشخاص ثالث یا از طریق اینترنت در دسترس‌اند. بیشتر سیستم عامل‌‌‌های مدرن SaaS بر روی سیستم عامل های زیرساخت ابری یا پلتفرم ابری ساخته شده‌اند.

آینده پلتفرم ابری

دنیای فناوری همیشه در حال پیشرفت است و پلتفرم ابری نیز از این قاعده مستثنا نیست. ارائه دهندگان خدمات ابری در حال ارائه پلتفرم ابری هوش مصنوعی هستند که بستری برای برنامه‌‌‌های هوش مصنوعی است. این‌ها می‌‌‌تواند شامل مدل‌های یادگیری ماشینی آموزش دیده باشد که شرکت‌ها می‌‌‌توانند همان‌طور که هست، از آن استفاده کنند یا با کمک API‌‌‌ها برای ادغام قابلیت‌های خاص هوش مصنوعی در یک برنامه شخصی سازی عمل کنند.

واقعیت این است که رایانش ابری به سادگی در حال محاسبه است و طراحی بومی ابر در معماری جدید به طور فزاینده‌ای به هنجار تبدیل شده است.

آینده هیجان انگیز است و مشاغل کوچک و مشاغل جدید در سراسر صنایع قادر به برنامه ریزی برای رشد با پلتفرم ابری‌اند. بدون بار نظارت، حفظ و به روزرسانی یک بستر توسعه، شما وقت و انرژی لازم را برای تمرکز بر کار اصلی خود دارید.

https://www.comptia.org/content/articles/what-is-paas

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *