فرصت طلایی مهاجرت به زیرساخت ابری فرا رسیده است

بیایید بدون مقدمه با آن روبه‌‌رو شویم. رقابت شدید است. تا به امروز، فناوری محاسبات ابری که عموما شرکت‌‌‌های بزرگ از آن بهره می‌‌‌بردند، برای مشاغل کوچک‌‌تر در دسترس نبود. در گذشته فقط شرکت‌‌‌های بزرگ سرمایه کافی داشتند که در زیرساخت‌‌‌های فناوری پردازش ابری سرمایه‌‌گذاری کنند. اما فناوری پردازش ابری آن‌قدر قدرتمند است که بیش از آنچه تصور کنید، زمینه را برای بازی برد-برد فراهم می‌‌‌کند و به شرکت‌‌‌ها با هر اندازه‌ای امکان ذخیره اطلاعات در یک مرکز داده از راه دور به جای راه‌اندازی آن در محل کار را می‌‌‌دهد.

آماده‌اید تا مزایای طلایی ابر را بدانید؟ ابر شما را قادر می‌‌‌سازد در عین بهبود کیفیت خدمات، در مقیاس بزرگ، با هزینه کمتری کار خود را انجام دهید. در حقیقت، دسکتاپ‌‌‌های میزبان ابر به شما کمک می‌‌‌کنند تا فرایندهای کسب‌وکار شما کم حجم‌‌تر، سریع‌تر، ایمن‌تر و پربارتر شود.

در این‌جا بعضی مزایای تغییر زیرساخت از تحت وب به ابر را می‌‌‌خوانید. این اطلاعات به شما کمک می‌‌‌کند در پیشبرد کسب‌‌‌وکار خود از همتایان‌‌تان عقب نمانید. اما قبل از این‌‌‌که به دلایل اصلی بپردازیم، بیایید قدمی به عقب برداریم و مفاهیم اصلی را با جزئیات بیشتری توضیح دهیم.

پردازش ابری چیست؟

رایانش ابری اساساً ذخیره و دسترسی به داده‌‌‌ها و برنامه‌‌‌های شما به جای هارددیسک رایانه شما از طریق اینترنت است. با اتصال آنلاین، محاسبات ابری را می‌‌‌توان در هر زمان و هر مکان انجام داد.

میزکار مجازی سرور ابری چیست؟

دسکتاپ مجازی میزبان ابر، محیط کار شما را که به راحتی روی میز کار شما یا در زیر آن قرار می‌‌‌گیرد، به یک ماشین مجازی منتقل می‌‌‌کند که با خیال راحت در ابر ذخیره شده است. میزهای مجازی میزبان ابر، ابزاری عالی اند که صاحبان مشاغل می توانند با استفاده از آن روزانه در هزینه، وقت و فرایندهای خود صرفه‌‌‌جویی کنند.

میزکار مجازی سرور ابری چگونه کار می‌‌‌کند؟

هر دسکتاپ در فضای ابری روی یک سرور امن اختصاص داده یافته به شرکت شما، در یک مرکز داده قرار دارد. شما در هر مکانی که باشید، می‌توانید به این میز کار دسترسی داشته باشید و تیم شرکت خود را در یک محیط امن مدیریت کنید. این زیرساخت حتی از سرورهای مشابه تحت وب سریع‌تر، ایمن‌تر و قابل اطمینان‌تر عمل می‌کند.

چرا اکنون زمان حرکت از زیرساخت تحت وب به رایانش ابری فرا رسیده است؟

ابر قابل اعتماد است: شاید ضعیف‌‌‌ترین حلقه در روزهای اولیه پذیرش ابر، نگرانی‌‌‌های امنیتی باشد. اما امروزه، افراد بیشتری دریافته‌‌‌اند که این نگرانی‌‌‌ها بی‌‌مورد است. جالب است بدانید، یکی دیگر از مزایای حرکت به ابر میزان اطمینان آن است. ارائه‌‌دهندگان خدمات فناوری پردازش ابری در واقع سطح بالاتری از امنیت و یکپارچگی داده‌‌‌ها را فراهم می‌‌‌کنند. چرا؟ این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری عظیمی روی منابع و فناوری انجام می‌دهند، به همین دلیل در تیم‌های تخصصی خود، کارشناسان و مهندسان خبره فناوری پردازش ابری را به کار می‌گیرند. این دستاور از عهده کسب‌‌‌وکارهای کوچک‌تر برنمی‌آید. یک مثال خوب در این زمینه این است که اگر یک سرور خراب باشد، همچنان که سرور دیگری جای آن را می‌‌‌گیرد، به راحتی می‌‌‌توانید به داده‌‌‌های خود دسترسی پیدا کنید. این بدان معناست که همه منابع شما در هر زمان ایمن و قابل دسترس خواهند بود.

این فناوری، امنیتی را ارائه می‌‌‌دهد که فقط مختص به خود ابر است. ایمنی داده‌‌‌ها و اطلاعات شما یکی از تمرکزهای اصلی میزبان‌‌‌های ابری است. این میزبان‌‌‌ها کارآمدند، زیرا اطمینان حاصل می‌‌‌کنند که همه جنبه‌‌‌های امنیت داده شما کنترل و به‌‌روز می‌‌‌شود. ابر در واقع از رمزگذاری داده‌‌‌ها برای اطمینان از این‌‌‌که فرصتی برای هر کسی که اجازه دسترسی به داده‌‌‌های شما را ندارد، استفاده می‌‌‌کند. همچنین، تعداد زیادی میزبان رایانش ابری وجود دارد که تنظیمات امنیتی منحصربه‌فردی را برای هر کاربر فراهم می‌‌‌کنند.

ابر در هزینه‌‌‌ها صرفه‌‌‌جویی می‌‌‌کند: میزکار سرور ابری قدرت محاسباتی مقیاس‌‌‌پذیر را برای شما فراهم می‌‌‌کند، در حالی که نیازهای IT و ذخیره‌‌سازی داده‌‌‌های فیزیکی را به حداقل می‌‌‌رساند و صرفه‌‌‌جویی قابل توجهی را در اختیار شما قرار می‌‌‌دهد.

ابر قابلیت اتصال و دسترسی آسان دارد: کاربران را از هر جایی که در هر زمان و هر مکان با آن‌‌‌ها کار می‌‌‌کنید، آنلاین نگه دارید. کاربران می‌‌‌توانند با استفاده از هر دستگاهی به پرونده‌‌‌ها در هر زمان و هر مکان دسترسی پیدا کنند. این بدان معناست که دیگر خطر ذخیره شدن پرونده‌‌‌ها در هیچ رایانه‌‌ای وجود ندارد.

همچنین دسترسی فوری به ابر امکان‌‌‌پذیر است.ابر دسترسی و بازیابی اطلاعات را برای شما آسان‌‌‌تر می‌‌‌کند؛ حتی در نیمه شب یا هنگام سفر شما به ابر خود دسترسی دارید. این به این دلیل است که ابر هرگز خاموش نمی‌‌‌شود. این فناوری همیشه در محل کار شماست و تنها کاری که شما باید انجام دهید، یافتن اتصال اینترنتی مطمئن است. پس از این اتصال، دسترسی به منابع مورد نیاز برای شما آسان خواهد بود.

این تصور غلط وجود دارد که رایانش ابری پیچیده است و بنابراین مستعد مشکلات است. در حقیقت، در مقایسه با زیرساخت‌‌‌های سرور فیزیکی، درک و مدیریت ابر آسان‌‌‌تر است. میزبان‌‌‌های رایانش ابری باعث می‌‌‌شوند تا در هر لحظه‌ای که مشکل شناسایی می‌‌‌شود، برای حل آن دست‌به‌کار شوند. به عنوان مثال، اگر یک اشکال کوچک وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که میزبان مدت‌‌‌ها قبل از این‌‌‌که حتی از وجود آن مطلع شوید، مشغول پاک‌‌کردن وضعیت است.

ابر خطر ازدست‌رفتن داده‌ها را کاهش می‌دهد: حتی با تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات خارج از سایت، امنیت کاربران نیز کاهش می‌‌‌یابد. احتمال هجوم هکرها، ویروس‌‌‌ها، باج افزارها و سایر مشکلات امنیت سایبری را کاهش می‌‌‌دهد. اجازه دهید دوباره تکرار کنیم، این زیرساخت امنیت بیشتری برای اطلاعات فراهم می‌‌‌کند.

ابر می‌تواند سریعتر استقرار یابد: سرویس‌‌‌های مبتنی بر ابر می‌‌‌توانند فقط در عرض یک ساعت یا چند روز به جای هفته‌‌‌ها، ماه‌‌‌ها یا سال‌‌‌هایی که برای برنامه‌ریزی استراتژیک، خرید، ساخت و اجرای زیرساخت IT داخلی با پرسنل داخلی لازم است، مستقر شوند.

ابر به افزایش همکاری‌ها می‌انجامد: رایانش ابری کارکنان مستقر در مکان‌‌‌های مختلف را قادر می‌‌‌سازد تا به راحتی با یکدیگر همکاری کنند. با ارائه همگام‌سازی همزمان، کار و اشتراک اسناد و مدارک در زمان واقعی، رایانش ابری به افزایش همکاری و کارایی کارکنان کمک می‌‌‌کند.

ابر باعث بهبود کارایی می‌شود: پس از مهاجرت به ابر، دیگر نگران نیاز به برق، ملاحظات فضای فیزیکی، سخت‌افزارهای گران‌قیمت رایانه یا به‌روزرسانی‌‌‌های نرم‌افزار نخواهید بود. شما باید تمام شرکت خود را بر درآمدزایی و ایجاد روابط متمرکز کنید، نه زیرساخت.

ابر انعطاف‌پذیر است: ابر فوق‌العاده انعطاف‌پذیر است. جدا از تأمین فضای ذخیره‌سازی وسیع، راه‌حل‌‌‌های بسیاری را نیز به شما پیشنهاد می‌‌‌دهد که به کار شما می‌‌‌آیند. این امر نه‌تنها کارایی کارمندان، بلکه رضایت مشتری را نیز بهبود می‌‌‌بخشد.

با فضای ذخیره‌‌سازی انعطاف‌‌پذیر، کسب‌‌‌وکار شما به هیچ سخت‌‌‌افزار اضافی یا برنامه دیگری برای قراردادن حجم زیادی از داده نیاز نخواهد داشت. جدا از کاهش هزینه‌‌‌ها، این امر همچنین به عملکرد بهتر کارمندان کمک می‌‌‌کند، زیرا کار با هم برای آن‌‌‌ها راحت‌‌‌تر خواهد بود. تنها کاری که آن‌‌‌ها باید انجام دهند، دسترسی به داده‌‌‌ها یا منابع از طریق ابر و همکاری با یکدیگر برای اطمینان از موفقیت برنامه‌‌‌ها و پروژه‌‌‌ها است.

علاوه بر این، استفاده از ابر همچنین به کارکنان امکان آزادی کار بیشتری را با توجه به زمان دلخواهشان می‌‌‌دهد، زیرا در هر زمان و هر مکان می‌‌‌توان به فضای ابری دسترسی پیدا کرد، البته به شرطی که بتوانند به اینترنت متصل شوند.

ابر سرمایه‌‌گذاری خوبی است: اگرچه بسیاری از مدیران کسب‌وکارها به دلیل مشکلات هزینه از مهاجرت به ابر خودداری می‌‌‌کنند، افرادی نیز وجود دارند که کاملاً به این واقعیت اطمینان دارند که مهاجرت به ابر قطعا یک سرمایه گذاری درست است. تصور کنید همه داده‌‌‌های موردنیاز شما در یک مکان امن نگهداری می‌شوند و هیچ‌کس به جز شما و کارمندان‌تان نمی‌‌‌تواند به آن‌‌‌ها دسترسی پیدا کند. به این فکر کنید که چقدر می‌تواند برای صرفه‌‌‌جویی در وقت و هزینه شما موثر باشد.

از آن‌جا که مجبور نخواهید بود برای تجهیزات فیزیکی، آب و برق، تعمیر و نگهداری و سایر هزینه‌‌‌های مربوطه هزینه کنید، هزینه‌‌‌های عملیاتی شما به میزان قابل توجهی کاهش می‌‌‌یابد. به خاطر داشته باشید که وقتی منابع کسب‌‌‌وکار شما ابری است، دیگر نیازی به پرسنل IT اضافی و سرورها و رایانه‌‌‌های اضافی در محل نیست. بنابراین شما تضمین می‌‌‌کنید بدون نگرانی درباره هزینه‌‌‌های اضافی، سرمایه خود را باز خواهید یافت.

همچنین، از آن‌جا که ابر می‌تواند یک سرویس متناسب با کاربرد کسب‌‌و‌کار شما باشد، دیگر نگران هدردادن پول برای ویژگی‌‌هایی که شرکت شما نمی‌‌‌تواند از آن‌‌‌ها بهره‌‌مند شود یا به آن‌ها نیازی ندارد، نباشید. شما فقط هزینه آن بخش‌هایی را پرداخت خواهید کرد که منحصراً برای کسب‌وکار شما آماده شده‌اند.

بازیابی اطلاعات در ابر آسان است: انتقال به ابر به معنای پشتیبان‌گیری آسان و بازیابی اطلاعات است. از آن‌جا که اطلاعات و منابع کسب‌‌‌وکار شما در فضای ابری نگهداری می‌‌‌شود، حتی اگر عملکرد لپ‌تاپ، تلفن هوشمند یا تبلت شما خوب نباشد، ابر تضمین می‌‌‌کند که به آن‌‌‌ها دسترسی پیدا کنید. رایانش ابری چندین راه‌حل برای محافظت و بازیابی اطلاعات شما دارد.

علاوه بر این، ابر راه‌‌حل‌‌‌هایی برای بازیابی اطلاعات حیاتی و بسیار مهمی که به ‌طور ناخواسته از بین رفته یا پاک شده‌اند را نیز دارد و برای استفاده از آن‌‌‌ها نگران هزینه‌‌‌های اضافی نخواهید بود. چه بهتر این‌‌‌که این راه‌‌‌حل‌‌‌ها برای انواع و اقسام مشاغل طراحی شده‌‌‌اند. با استفاده از این ویژگی خاص، هیچ ترسی برای از دست دادن داده‌‌‌ها وجود نخواهد داشت و دیگر مشکلاتی از قبیل دزدیده شدن ‌اطلاعات، از بین رفتن داده‌ها، ازدست‌رفتن جای استقرار داده‌‌ها یا دردسترس‌نبودن اطلاعات به دلیل خرابی تجهیزات وجود ندارد. رایانش ابری اطمینان از دسترسی مجدد به اطلاعات شما را تضمین می‌‌‌کند. شما به سادگی با یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ با دسترسی به اینترنت می‌توانید به اطلاعات خود دست پیدا کنید.

ابر مزیت زیست‌محیطی دارد: از آن‌‌جا که به سخت‌‌‌افزار یا محصولات فیزیکی زیادی احتیاج ندارید، کسب‌‌‌وکار شما به کاهش زباله‌‌‌های محیطی کمک می‌‌‌کند. این امر همچنین به کاهش تولید ضایعات کاغذ کمک می‌‌‌کند. بنابراین شما نه‌تنها هزینه‌‌‌های شرکت را کاهش می‌‌‌دهید و فضای فیزیکی را آزاد می‌‌‌کنید، بلکه کارمندان را ترغیب می‌‌‌کنید تا از یک رویکرد فعال محیطی در زندگی استفاده کنند.

روند اجرای ابر بسیار ساده است: به نظر می‌‌‌رسد بسیاری از مردم تصور می‌‌‌کنند که مهاجرت به ابر یک فرایند کاملاً پیچیده است. اگرچه مراحل خاصی وجود دارد که باید دنبال شوند، اما اجرای آن در واقع به اندازه زمانی که شما نیاز به نصب یک سرور در سایت دارید، پیچیده نیست. روند اجرای ابر باید برنامه‌ریزی شود، اما در واقع چیزی نیست که شما نگران آن باشید. در حقیقت، انتقال ابر می‌‌‌تواند ساده و آسان باشد به شرطی که از تیم‌‌‌ها یا میزبانان متخصص ابری برای کمک به انجام کار استفاده کنید.

با زیرساخت ابری از هر نظر بهتر از رقبای خود باشید: در آخر این‌‌‌که، محاسبات ابری به شما مزیت لذت بردن از برتری نسبت به رقبا را می‌‌‌دهد. با افزایش محبوبیت ابر، انتقال به آن قبل از این‌‌‌که رقبای اصلی شما این کار را بکنند، یک مزیت بزرگ برای شما به همراه خواهد داشت، به خصوص که هنوز شرکت‌‌‌های زیادی وجود دارند که ترجیح می‌‌‌دهند کارها را به روال گذشته انجام دهند. با این مزیت و فرصت‌‌‌های عالی مقیاس‌‌گذاری، طولی نخواهد کشید که تجارت شما به اهداف خود می‌‌‌رسد.

شروع کار با ابر

استفاده از ابر لزوماً پیچیده نیست. مزایای کاهش هزینه‌‌‌ها و پیچیدگی‌‌‌ها، مقیاس‌‌‌پذیری انعطاف‌پذیر و هزینه‌‌‌های پایین‌‌‌تر برای هر واحد، بیش از حد جذاب است که نادیده گرفته شود. نگرانی درباره امنیت، هزینه‌‌‌ها و پشتیبانی معتبر است، اما امروز شما ممکن است در واقع در معرض خطر قرار نگرفتن تجارت خود در معرض نقض آسیب‌پذیری بیشتر باشید.

اعتقاد به این که داده‌‌‌ها باید در محل مستقر شوند تا از امنیت واقعی برخوردار باشند، به همان اندازه باوری نادرست است که پول در تشک شما بیشتر از یک بانک جاسازی می‌‌‌شود! یک سرویس‌دهنده قابل اعتماد پردازش ابری می‌‌تواند به امنیت اطلاعات شما کمک‌ کند. این برون‌سپاری بسیار بیشتر از تلاش شما برای اجرای آن فناوری مفید فایده خواهد بود.

برای شروع، برخی از نکات نهایی را باید در نظر گرفت:

1. یک مطالعه هزینه و فایده برای مهاجرت به ابر انجام دهید.

2. ارائه دهندگان خدمات ابری خصوصی را مقایسه کنید تا بدانید که آن‌‌‌ها چه نوع فناوری مدیریت سخت‌‌‌افزار رایانه و فناوری VM را ارائه می‌‌‌دهند و نقاط قوت تیم آن‌‌‌ها چیست.

3. محیط موجود خود را تا آن‌جا که ممکن است، مجازی‌سازی کنید.

سرانجام، این‌که تغییر زیرساخت به ابر را به تنهایی انجام ندهید. خواه فناوری پردازش ابری برای سازمان شما جدید باشد، خواه نیاز به گسترش یا تلفیق سرویس‌‌‌های ابر موجود داشته باشید، به یک ارائه‌دهنده خدمات معتبر و اثبات شده ابر IT مراجعه کنید تا به شما در پیمایش در ابر کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *